Bursada gidilebilecek en güzel restaurantlar

BURADASIN

Bursa denince tabikide herkesin aklına herşeyden önce İSKENDER gelmektedir hali ile benim bildiğim veya okuyarak methini duyduğum yerler var bunlardan bir kaç tanesini sizler için resimnleri ile birlikte hemen göstermek istedim ;

Bursa ve çevresi Osmanlı başkentide sayıldıüı için neredeyse heryer tarihi diye adlandırılıyor.

1930′ lu yıllardan beri değişmeyen lezzeti, ruhu ile orijinal küçük köşe mavi dükkân, kapı önündeki renkli çiçekleri, kendine has masa isimleri (Gemi dibi, vantilatör altı, bizim masa gibi) ile yıllardır üç kuşak müşterisi ile özdeşleşmiş, Cevat İskenderoğlu’nun yetmiş yıldan fazla bizzat çalıştığı tarihi mekândır.

Günümüzde bu dükkânın şubeleri izlenimi veren benzer renk ve donanımda faaliyette bulunan diğer işletmeler ile herhangi bir ticari ilişkisi bulunmamaktadır. Bu restoran tek ve orijinal olarak korunmaktadır.

Müşteri Kapasitesi: 40 kişi

Adres : Tayyare Kültür Merkezi Yanı Atatürk Caddesi No:60 

TARİHİ BURSA ULUS PASTAHANESİ 

 

Yemeğimizi yedik.Şimdi sıra tatlıda.Meşhur Ulus Pastanesinin Marşal’ını yemeden göndermeyiz.Burada bir sürü tatlı bulabilirsiniz.Pastanenin sahibi Akile Hanım’ı da görmeden gitmeyin..

BURSA TARİHİ TAŞ FIRINI

Şimdi de bir şeyler atıştıralım.Tahinli Pide’yi en güzel yapan yerlerden birisidir Tarihi Taş Fırın.Sırasından da anlaşıldığı üzere pek boş olduğu söylenemez.Orada oturup bir çay da

içersiniz artık…

BURSA MAHKEME FIRINI 

Lezzetinden önce insan hemen adını yargılama gereği duyuyor … Neden hemen yazayım şirketin direkt olarak yaptığı beyandır bu ;

Cumhuriyetin ilanından önce mahkemeler kadılık müesseselerince görülürdü. Bu günkü kız lisesinin bahçesinde kalan demir parmaklıklı pencereleri olan binada kadı oturur ve mahkemeler burada görülürmüş. Buranın karşısında kalan hamam Mahkeme Hamamı, yanı başında bize ait olan fırın Mahkeme Fırını, yine karşısındaki cami Mahkeme Camii ismini almıştır.

Tamam kabul ediyorum pek hoş bir adı yok ama lezzeti…Dillere destan susamlı çubuklarıyla sizlerle bu fırınımız.

ÇİÇEK IZGARA  Çiçek ızgaradan tabikide bahsetmeden geçmek olamaz bunun için Sırada…İnegöl Köfte var.Köftelerin en güzeli İnegöl Köfte burada yenir.Sadece İnegöl Köfte değil tüm et yemeklerini bulabilirsiniz.

Şiddetle tavsiye ediyorum …

TARİHİ PİDECİOĞLU 

Hadi Cantık yiyelim.Ortası kıymalı kenarları pide olan mükemmel lezzeti en mükemmel burada yersiniz.

Cantık pidesini duymayanlar için kısa bir hatırlatma neredeyse fındık Lahmacuna benziyor hamuru birazdaha kabarık diyebiliriz amiyane olarak ….  Şuraya birde resim ekleyelim daha kolay canlandırın kafanızda…

 

 

Bölgelere göre yöresel yemekleri, tarihi dükkan ve hadi be denilecek lezzetleri aklıma geldikçe yazmaya devam edicem … Bursaya gitmişken sadece yemek değil gezilecek okadar çok yer göreceksiniz ki yedikleriniz eriyecek ….

Bu Yazi Toplam da 464 Defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :


Chef Mustafa