Dil Balığı Nasıl Pişirilir

BURADASIN

Dil balığı ülkemizde sık tüketilen balıklardan biridir. İçerdiği düşük yağ oranı, hazırlanma kolaylığı ve maliyeti bakımından oldukça uygun olan bu balığın çeşitli pişirme yöntemleri vardır. Bunlar kızartma ve fırında olmak üzere iki tanedir.

Dil Balığı Kızartması: Dil balığı kızartması için aldığınız dil balıklarını su dolu bir kapta biraz bekletin daha sonra iyice yıkıyarak temizleyin kuyruğunu ve başını kesin. Derisini yavaşça soyun ve balığı ortadan ikiye bölün. Balıkları daha iyi terbiye etmek için limon suyuna batırın biraz limon suyunda beklettikten sonra una bulayın isteğe bağlı olarak tereyağı ve pul biber serpebilirsiniz. Geniş bir tavada zeytinyağı ile balıkları iyice kızartın ve servis edin.

Fırında Dil Balığı:  Fırında dil balığı pişirmek dil balığı kızartmasına göre oldukça hafiftir. Fırında dil balığı için aldığınız dil balıklarını suda biraz bekletin daha sonra su ile iyice temizleyin kuyruk ve kafasını kesin ve balığın derisini yavaşça soyun. Daha sonra dil balıklarını filetolara ayırarak kesin ve limonlu suyun içine terbiyelenmesi için bırakın. Balıklar terbiyelenirken fırında pişireceğiniz dil balıklarınızla birlikte servis edeceğiniz domates, biber, mantar ve soğanları ince bir şekilde doğrayın ve hafifçe tavada kavurun. Dil balıklarını fırın tepsisine yerleştirin. Yerleştirdiğiniz balıkların yanına hafif kavurduğunuz sebzeleri koyun. Mantarları balığın en üst kısmına dizin ve üzerine kaşar rendeleyin. Balıkların ve sebzelerin üzerine tuz, kırmızı biber ve zeytinyağı gezdirin. 200 derecede 15 dakika pişirin.

Bu Yazi Toplam da 615 Defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :


Chef Mustafa