Evde Kolay Sarımsak Kullanmak ( Soymak )

BURADASIN

Kolay kullanabilirlik açısından devamlı yazacağımı söylemiştim … Kışın ve daha bittikçe evde hem lezzet hemde bol kullanılabilirlik açısından pratik bir çözüm sarımsak , hem tek seferde kurtulmuş oluyorsunuz hemde kimine göre lezzetli’de olsa rezilliği var deniliyor … Ben genelde el kokması vs. takmam … Yemeklerimde de vazgeçilmezimdir… Slyat ekleyeceğim Sırası ile takip edebilirsiniz… Evde yapmış olduğum gibi direk anlatacağım ki daha kolay ve kalıcı olsun…  İlk önce sarımsaklarımızı avucumuzun içi ( apaz dediğimiz kısım ) ile güzelce bastırarak diş şekline ayrılmasını sağlayalım … Sonrasında ne kadar olduğu önemli değil ben 10 adet falan yaptım bana bayağı uzun düre gidecektir evde 😀 Çok yaparsam uzun sürer demeyin çünkü ayıklaması çok kolay olacak emin olun … Bir kap içerisine koyduktan sonra üzerine bir miktar ılık su dolduralım … Ve dinlenmeye bırakalım ..

 Göreceksiniz ki ılık su kabukların tabir-i caiz ise gevreme sine yardımcı olacaktır. Hatta elinize aldığınız da bakacaksınız ki kendiliğinden düşüvermiş 😀  Temizledikten sonra küçük el robotumuz muhakkak ki evimizde vardır… Onun yardımı ile az bir zeytin yağı ile güzelce püre olana kadar çekelim .. Zeytinyağı koyuyoruz ki hem brendırımızın içerisinde rahat dönsün ve sonraki yapacak olduğumuz yağ koyma işleminde de kullanabilelim …

Ben 2 çeşit kullanıyorum …  ( ÖNEMLİ OLAN YERİ BURASI )

1) Hemen kullanabileceğim şekilde kavanozlu yorum …

2) Gözüme fazla olanı deepfrez’e vakumlu denilebilecek veya fırın poşetine koyuyorum 😀

Hemen derken panik olmasın, bir kaç ay üzerine kadar yap koyduğum için sarımsağın kullanabiliyorum … ”Çünkü hava ile temasını yağ kesiyor… ”

Umarım yazım az da olsa hem mutfaktak çalışanşarın hemde evde olanların işlerine yaramıştır.. : )

>> ” SARIMSAK RESİMLİ YAPILIŞI ” <<

 

 

 

Okumaya Değer Buduğunuz İçin Teşekkür Ederim …

Mustafa UYAROĞLU

Genç Bir Şef

Bu Yazi Toplam da 247 Defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :


Chef Mustafa