Fransiz peynirleri ( Fransiz peynir çeşitleri )

BURADASIN

Direk Tariflerden bahsetmektense birazda meşhur olan şeyleri de bilmek lazım bugüm bir kaç meşhur fransız peynirlerinden bahsedelim …

Rokfor (Roquefort)… Dünyanın en ünlü mavi-küflü peyniridir. Otantik Rokfor, İspanyol sınırındaki mağaralarda gelmektedir ve yapımında koyun sütü kullanılır. Rokfor; keskin, biberli, iştah kabartan farklı bir lezzete sahiptir. Fransızlar Rokforu tatlı olarak tüketmeyi tercih ederken, Amerikalılar Rokfor’u daha çok salatalarda kullanmaktadırlar.

 

 

Kamamber (Camembert)… Yavaşça olgunlaşan diğer bir peynir türü olan Camembert, Brie gibi, yemeğe uygun yapıda olan kabuğu ile yumuşak ve kaymak kıvamında bir yapıya sahiptir. Bir kalıp (one wheel) sadece 24gr. gelmekte ve tahta bir kutu içinde muhafaza edilmektedir. İlk kez 
Normandiya’da Marie Fontaine adlı bir kadın tarafından yapılmıştır. İnek sütünden yapılan bu peynir de, Rokfor peyniri gibi, küflü bir peynir çeşididir. Özellikle tatlı yapımında sıkça tercih edilmektedir.

Çevr (Chevre)… Keçi sütünden yapılan bu peynir, pek çok farklı ağırlıkta ve şekilde üretilebilmektedir. Doku olarak da çeşitlilik gösteren  
Chevre pey
nirleri, yumuşak, krema kıvamlı ya da çok sert olmak üzere değişik sertliklerde yapılır. Mükemmel bir tatlı peyniri olmasının yanı sıra meze olarak da kullanılan Chevre, yemek öncesi içilen içkilerle birlikte sunulmaktadır.

                                                                                                                                                                                               

 Bri (Brie)… Bilinen en ünlü Fransız peyniri olma özelliği ile “peynirlerin kraliçesi” olarak ayrı bir üne sahip olan Brie, tatlı yapımında kullanılan başlıca peynirlerden biridir. Büyük tekerlekler görünümünde üretilir. Tadının en yoğun olduğu dönem peynir yüzeyinin kahverengiye dönüşmeye yaklaştığı aşamadır. Tahta bir kutu içerisinde saklanması önerilen Brie’nin, oda sıcaklığında servis edilmesi önerilir. Aromalı tadından dolayı krakerlerle servis edilmesi tavsiye edilir.

 

 

Rachlette… Dünyanın en ünlü eriyen peyniri olarak bilinmektdir. Alpler’de, Fransa-İsviçre sınırının iki kesiminde de yapılan bu peynirin Fransız versiyonu diğerine göre biraz daha yumuşaktır. Ancak, iki çeşidin de tatları birbirine oldukça benzemektedir. Üzeri küçük deliklerle kaplı bu peynirin yemeğe pek uygun olmayan, kırmızıya dönük bir kabuğu vardır.

En çok sevilen tarafı ise eritilerek masada FONDÜ dediğimiz tarzda servis edilir…

Bu Yazi Toplam da 6.375 Defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Fransiz peynirleri ( Fransiz peynir çeşitleri ) Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar


Chef Mustafa