Fransız Türk Peynir Kültürü ve Farklılıkları

BURADASIN

Peynir sözcüğünün Türkçeye Farsçadan girdiği ve ilk kez Mısır Memlüklerinin Türkçe sözlüklerinde rastlandığı belirtilmektedir, Dünyada 1.000’den fazla peynir çeşidi bulunmaktadır.

Zaman zaman insanın aklında çakan zorunlu sorular bunlar aslında, o nasıl yapıldı, bu nasıl bulundu derken ;

Acaba İlk nasıl yapıldı sorusu?

Peynirin bilimsel çalışmalar sonucu Polonyada 35 Kil yardımı ile yapılan süzgeç ile 7500 yıllık tarihini saklama kalıntı kaplarında ki kalıntılar ile söylemiş olsalarda Türkiyedeki peynir tarihinin 9000 yıllık olduğunu somut deliller olmasada tahmin ettiklerini, söyleşileri ve yazılarında söylemektirdedirler.

Ülkelere göre peynir çeşitliliği kısmen birbirinden etkilensede asıl olarak şöyle sıralamak gerekir

1 ) Klimatoral iklim

2 ) Hayvancılık

3 ) Bitki Örtüsü

Bahsetmek gerekir ise bir bölgenin veya yörenin hava değişkenliğine bağlı olarak peynir yapımındaki farklılıkları göstermektedir.

Bölgedeki  yaşayan  ve beslenen besi hayvanlarından elde edilen  besinler ile değişkenlik gösteren peynir çeşitleri

Bitki örtüsüne uygun yaşamını sürdüren hayvanlardan elde edilen besinler ile…

Bölgesel olarak ayırmak gerekir ise :

Ege Bölgesi : Genelde Adları Kesik, Lor, Tulum, Cıvık, Çökelek olarak adlandırılır, bahsettiğimiz gibi iklim olarak ılık olan bölgede çeşitlerin hepsi PEYNİR ALT SUYUNDAN elde edilir.

Akdeniz Bölgesi :  Akışkan olarak adlandırabileceğimiz peynirlerdir Üretim teknikleri arasındaki en önemli fark telemenin 90-95 °C’deki peynir altı suyunda 30-45 dakika haşlanmasıdır.

Karadeniz Bölgesi : Peynir yapım teknikleri arasında süzme başta olmak üzere kaynatmada mevcuttur. Bölge ve konuma göre değişkenlik gösterir Manda sütü de kullanılır.

İç Anadolu ve Doğu Anadolu  Bölgesi :  Klimatoral olarak soğuk olan iç anadolu bölgesinde dayanıklı peynirler üretilmektedir.  Bu sebeple küflü,çanak, ekşi, pestufen diye tulum içerisinde fermante edilmiş dayanıklı peynirler …

 

Peynir seven biri için dünyanın en güzel ülkesi tartışmasız bir şekilde Fransa’dır. Çok eski dönemlerden beri ürettiği peynirlerle nam salan Fransa’da 350-400 civarında olduğu düşünülen peynir türü sayısı, son dönemlerde yapılan çalışmalarla bini aştı.

Fransa’da keçi, inek, koyun sütlerinden yapılan peynirlerin yanı sıra bu sütlerin harmanlanması ile elde edilen peynirler de bulunuyor. Fransız peynirleri ayrıca yüksek ısıda kaynatma ya da farklı koşullarda dinlendirme gibi üretim süreçleri ile diğer peynirlerden ayrılıyor.

Bu sebepler Fransızların ve Türk peynirlerinde tüketime dayanıklı ve föndü yapılabilecek peynir çeşitleri arasında olduğu ortak paydalardadır.

 

Ama bizler ( Türkler ) yemek için yerken Fransızların söylediği; Akşam Yemeğinde peynir olmayan bir masa Kör bir kadına benzer…

Belki Şarap kültründen kaynaklanan bir sonuç olsa gerek …  Ama öyle veya böyle türkiyede yöresel hatta il değil ilçe ilçe, ayıran özellikli peynirler olmasına karşın sadece REKLAMDIR bizi fransadan ayıran …

 

Bu Yazi Toplam da 252 Defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :


Chef Mustafa