Hangi Tavada hangi Yemek Pişirilmelidir

BURADASIN

Yaptığımız bir yemeklerin tadının birazda olsun tadını değiştirebilecek şeylerdir asıl tavalar ocağımızın çok veya az yanması bile pekte olumsuz bir unsur değildir aslında , Bildiğimiz sırada ve zevkinize göre omleti alüminyum bir tavanın içinde pişirdiğiniz haliyle yanmaz, yapışmaz bir tavanın içerisinde pişirdiğiniz hali, dokusu ve lezzeti çok ama çok farklı oluyor.  Sadece yağışmaz diye bir omleti teflon tavada, aman şu ufacık dökümde bir tavuk mu yapsam derseniz beceriden çok beceriksizlik ile sonuçlanacaktır, Sizler için DOĞRU TAVA KULLANIMI’nı anlatacağım sizler için … Şimdi Sırası ile tavalarımıza geçelim.

Sulu sulu yemekler için: Seramik tavalar !

 

”Aman çizilmesin, aman dökülmesin” diye çok da üzerine düşünmemeniz gereken bir tavadır seramik tavalar. Granitlere nazaran çizilebilir bir yüzeye sahip olsalar da tahta karıştırma aletleriyle ya da silikonlu karıştırma aletleriyle kullanıldığında uzun vadeli olarak kullanılabiliyor. Sulu sulu kalmasını istediğiniz yemekleri, soslu ya da peynirli yemekleri özellikle seramik tencerelerinin içerisinde pişirebilirsiniz.

Hemen hemen granitle aynı görevi gördüklerini de belirtelim. Granite göre daha bütçe dostu olsalar da kullanım ve temizlik açısından farklılıkları var. Seramik tencereler bulaşık makinesine girmiyor. Belirtelim. 

 

Özellikle et yemeklerine ve fırında pişen sebze yemeklerine: Demir döküm tavalar !!

 

Lezzet denilince akla gelen ilk pişirme gereçlerinin başında demir döküm tavalar geliyor desek abartmış olmayız. Bu tavalar yüksek ısıya dayanabiliyor, ısıyı eşit miktarda her yere dağıtıyor. Ağır ağır sebzelerin, etlerin sularını kaybetmeden pişirilmesine yardımcı oluyor. Fırına giriyor, nefis sebze ve et yemeklerinin çıkmasının kahramanı oluyor. Yeri geliyor içinde kurabiye, brownie dahi pişiyor. Kısacası bir mutfakta tüm yemeklerin ve tatlıların hatta ekmeklerin lezzetini ikiye katlayan bir gereç varsa o da demir döküm tavadır.

Ancak demir döküm tava kullanım açısından biraz hassas bir yapıya sahip. Dökme demirden elde edilen bu ürün çok çabuk çizilebiliyor, çizildiğinde de kullanım açısından birçok risk taşıyor. Bu nedenle demir döküm tavalarınızı göz bebeğiniz gibi koruyun, kollayın.

Kullanılmadığı alan yok: Teflon tavalar !!

 

Hemen hemen her evde bulunan, diğer tavalara göre daha uygun fiyatlı teflon tavalardan bahsetmesek olmazdı. Teflon tavalar içinde her türlü yemeğin piştiği, ısıtıldığı tavalardan. Metal hiçbir ürün değdirilmediği ve doğru ısılarda kullanıldığında ömrü sanılandan daha bir uzun oluyor. Diğer tavalara nazaran daha hafif oldukları için havaya sebze atmalı tariflerinizi bu tavaların içerisinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Aman dikkat! Teflon tavaları yağlamadan ve çok yüksek sıcaklıklarda kullanmayın.

Mükemmel omletler için: Yanmaz ve yapışmaz tavalar !!

 

Hemen hemen tüm evlerde bulunan, teflon tavalar gibi tüm yemeklerde kullanılabilen bir diğer ürün ise yanmaz yapışmaz tavalar. Bu tavalarda şahane krepleri kahvaltılarınıza konuk edebilir, mükemmel omletler için yine onlardan destek alabilirsiniz. Az yağ kullanılıyor olması, yüzeyinin çok zor kir tutmasıyla da artı puanları üzerine topluyor.

 

Daha kızarmış lezzetler ve nefis soteler için: Çelik tavalar !!

 

 

Üzeri kızarmış, çıtır çıtır olmuş balıklar, tavuklar mı yapmak istiyorsunuz? Eliniz çelik tavalardan başkasına gitmesin. Kabul, ısıyı çok hızlı bir şekilde iletiyorlar. Ancak sebze sotelemek için de kızarmış yiyecekler yapmak için de şahane bir gereç oldukları kesin. Çelik ürünler oldukları için çabuk kararma ya da yanma potansiyelleri yüksek. Yüzeyleri de çok çabuk çizilebiliyor. Bu yüzden dikkatli kullanılmaları şart.

 

Sucuklu yumurtalar, muhlamalar için: Bakır tavalar !!

 

Vee listenin sonunda geleneklerimizin bize armağanı, yüzyıllık gereçlerden bakır tencereler var. Bakır tavalar özellikle muhlama gibi ya da sucuklu yumurta gibi lezzetin buram buram hissedileceği tariflerde kullanılıyor. Tereyağı yakmak ya da sos yapmak için de bire birler. Ancak kullanımları sırasında çok yüksek sıcaklıklara maruz bırakmamak, belli aralıklarla da kalaylamak gerekiyor. Benden söylemesi ….

 

 

Bu Yazi Toplam da 346 Defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Benzer Yazilar

Hatay Tava Katmeri

Ekim 8, 2017

Türk Mutfağı Tanıtımı

Aralık 18, 2016

Batırık ( Bulgur )

Kasım 2, 2016

Chef Mustafa