Kılçıksız Sardalya Tava Tarifi

BURADASIN

Çift taraflı balık tavasında nar gibi kızarmış sardalya pişirmek çok kolay. Kimisi kılçığını ayıklayarak yemeyi sevebilir ancak bir de böyle denemenizi tavsiye ederim. Fileto çıkardığımız (kılçığını aldığımız) sardalyaları mısır ununda hafif baharat ile kızartınca enfes bir balık yemeği ortaya çıkıyor.

Sardalya Ege ve Akdeniz’e özgü bir balık olduğundan yazın tatil beldelerine gittiğinizde mutlaka karşılaşmışsınızdır. Büfelerde, ufak teknelerde, hatta lüks restoranların menülerinde bile bulabilirsiniz. Ekmek arası sardalya yapılırken kılçıksız olarak pişirilir.

Bu tarifte de kılçıkları alınmış sardalyaları mısır unu, tuz, karabiber ve kekik karışımına buladıktan sonra çift taraflı balık tavasında pişiriyoruz. Mısır unu yerine dilerseniz beyaz un da kullanabilirsiniz. Ancak ben balığı biraz daha kızarık sevdiğimden mısır unu kullanıyorum. Ayrıca daha lezzetli yaptığını düşünüyorum. Hele Karadenizli bir yakınınız var da oradan mısır unu getirttiyseniz demeyin keyfine. Ama size tavsiyem Karadeniz bölgesinden getirttiğiniz mısır ununu az az dikkatli kullanın. 1 çay bardağı yerine yarım çay bardağı falan kullanın ki bir sonraki sefere de kalsın …

Eğer balıkçınıza nazınız geçiyorsa sardalyanın kılçığını temizletebilirsiniz. Ben genelde öyle yapıyorum eğer evde yapacak isem hahah 🙂 Eğer kendiniz temizleyecekseniz sardalyanın kılçığı nasıl temizlenir bilmeyenler için aşağıdaki videodan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Eğer aldığınız balık tazeyse (ki umarım öyledir 🙂 ) kılçığını almak bir nebze zor olur. Taze balık biraz diri ve sert olduğundan kılçığını alırken zorlanmanız ve birkaç seferde çıkarmanız muhtemeldir. Ama birkaç tanesini temizledikten sonra eliniz pratik kazanacağından sonraları daha kolay temizlersiniz.

Benim elimdeki çift taraflı balık tavasına 750 gr kılçığı alınmış sardalyayı sığdırabiliyorum. Eğer kalabalıksanız çok sıkıştırmak yerine birkaç seferde pişirmenizi tavsiye ederim.

NOT: Mısır unu balıkların nar gibi kızarmasını sağlar. Yapışmaz çift taraflı tava kullanıyorsanız 2 yemek kaşığı zeytinyağı oldukça yeterlidir. Yüksek ateşte 5 dk gibi bir sürede pişen balıkların pişip pişmediğini biraz da kokusundan anlarsınız.

Bu Yazi Toplam da 213 Defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :


Chef Mustafa