Kinoa Nedir Ne İşe Yarar …

BURADASIN

Bugün bir başka yazı ile açıklayıcı olmaya çalışacağım sizlere … Herzaman söylediğim gibi sağda solda okumaya çalıştığımız saçma sapan absürt şeylerden ziyade aklıma gelen tecrübelerim ve okumakta okuyacağım enteresan bilgilerimi paylaşmaya çalışacağım sizler ile…

QUİNUA–KİNOA ,Antik çağların tahılı.İnkalar  7000 yıl önce yetiştirmişler. Birleşmiş milletler 2013yılını Kinoa yılı ilan etti.Amerika da yeni beslenme trendi. NASA astronatlarının beslenmesin de kullanılıyor. Uzmanlar kinoa nın açlık sorununa çare olabileceğini  düşünüyor.

En büyük özelliği hızla turizm geçmişimde önceden karşılaşmadığım ama şimdi ise devamlı ÇÖLYAK denilen illet bir hastalığın kabul etmediği guluten içermemektedir..  Gluten Nedir iye soran olur ise..

GLUTEN : Tahıl unlarından nişasta alındıktan sonra geriye kalan yapışkan madde. Diye de açıklayabilirim kısaca…

Protein açısından çok güçlü,tüm aminoasitleri,A,B,C,D,E ve K vitaninleri içeriyor ve lif oranı  ,kalsiyum oldukça yüksek.

Bolivya ve Peru dan Amerikaya geliyor. Susamgillerden bir bitki . Boncuk,boncuk taneleri var. kahverengi ve beyaz renkli çeşitleri var. Pişince taneler şeffaflaşıyor. Tatsız ,ama her tadı içine alabiliyor. İşin güzel tarafı damak tanıdınıza göre şekillendirip ister salata ister yemek vari ister aperatif şekilde her öğünde değerlendrebilir…  Bir önceki tarifimi inceleyebilirsiniz… Görüşmek dileğim ile…

İlgili Bir Önceki tarifim …

 

Biberli Kinoa Pilavı

 

Bu Yazi Toplam da 87 Defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :


Chef Mustafa