Kolay Ravioli Tarifi ( İtalyan Makarnası )

BURADASIN

Tabiki Herkes’in düşündüğü ama sonrasından baktığında gerçektende kolaymış dediği benimde lezzetli bulduğum bir çeşittir bu makarna …  Türk mutfağından ayıran içerisindeki bize absürt gelen malzemelerden başka birşeyde değil aslında… Gezerken baktığım kolay yapım aşamasından ve nasıl katlacağınıda belirten bir video …. İç malzemeleri ( Ben kesinlik ile mantar dolgulu seviyorum … )…

 

Okuduğum Kadarı İle Ravioli Tarihi de Şöyledir.. 

Avrupa’nın, İtalya’dan başlayarak un mamülleri ile tanışması 14.yy da Marco Polo’ya kadar uzanıyor. Onun, tarihsel dönüşümü de başlatan meşhur doğu yolculuğu ile, bölgede yapılan ve kurutularak saklanan sayısız hamur tarifini İtalya’ya taşıdığı ve buradan da tüm Avrupaya bu tür yemeklerin yayıldığı biliniyor.

İtalyanlar bu yemeyin adını, dillerindeki “ravvolgere” (sarmak, dolamak, kapatmak) fiilinden türeterek “ravioli” olarak belirlemişler. Hamur hazırlama prosedürü bizim mantı hamuruna çok yakın. Sadece çok az daha sert olsun diye irmik ekliyorlar hamura. Bizim mantıdan farkı ise: içlik konulduktan sonra kesilen ve “dürülerek” kapatılan parçacıklar yerine, ikinci kat bir hamur kapatılıyor bu içliklerin üzerine ve tabaka halide iken kenarları parmakla bastırılarak bir hamur ruleti (şu terzilerin çarklı aletlerine bezer hani) ile kesiliyor hamurlar. Kare, dikdörtgen, üçgen, daire ya da hilal biçiminde kestikleri bu iki katmanlı parçaları da suda kaynatıyorlar. Mantı ile tek farkı soslama yöntemleri. Domatesin Avrupa’ya girdiği 15. yy’dan bu yana, katık ile tadı zenginleştirilmiş domates sosları döküyorlar, bu haşlanmış hamurların üzerine. Bazı yörelerde ise, bu sos krema türevleri olabiliyor.

BUNDAN İBARET DAMAK TADINIZA GÖRE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ TARİFLER … 

Ravioli içine pürleştirilmiş; kırmızı et kıymaları, balık, ıspanak, patates, enginar, kestane, balkabağı, mantar ya da her türlü sert peynir konabiliyor.

İyi ravioli yapabilmek için ise bir tek bilgiye ihtiyacımız var: hamurun “iki” ayrı aşamalı olarak dinlendirilmesi. Hamuru kardıktan sonra 10 dakika açıkta, ardından 15 dakika da bir folyoya sararak buzdolabında bekletirseniz, içliklerini koyup kestikten sonra da yaklaşık yarım saat üzerini örterek ve yine buzdolabında dinlendirirseniz, hani derler ya “kurabiye gibi”, işte öyle bir yemek elde ederiz. Eğer tümünü aynı gün tüketmeyecek iseniz, kalan çiğ hamurları bir poşete koyarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

 

 

Bu Yazi Toplam da 214 Defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Benzer Yazilar


Chef Mustafa