Tatsız Çorma yapma sebepleriniz

BURADASIN

Başka ülke ve yörelere kıyaslamamızda ÇORBA olmaz ise olmazlarımızdan, alelacele yaptığımız sudan bozma çorbalar sadece sofrada olsun da ne olursa olsun dediğimiz türden ama kısa sürede’de çok lezzetli ve pratik çorbalar yapılabilir püf noktalarına dikkat ettiğimiz sürece zaman içerisinde göreceksiniz ki istediğimizde gerçekten de olabiliyor , bunları bir kaç başlık halinde sizler için listeledim umarım beğeneceksiniz….  Bunu herkes bilsede zaman kısıtlaması yüzünden her çoğunluk ile yapmadığımız birşey İlk olarak en başta yaptığımız hata ;

Et, tavuk ya da sebze suyunu önceden hazırlamıyorsunuz !!

Ev Yapımı Et Bulyon Hazırlığı

Şunu kabul edelim, bir çorbayı besleyici ve doyurucu yapan ve ona farklı bir lezzet katan normal su yerine sebze, et ,tavuk suyu kullanmaktır. Şimdi bunu bir tık daha yükseltiyor ve lezzetli bir çorba hazırlamanın en önemli püf noktasının çorba suyunu önceden hazır etmek olduğunu söylüyoruz. Bu yüzden onu hazırlamayı son dakikaya bırakmamalı ve ev yapımı suların (dana ise) ortalama 240-360 dakikadasığır kemiklerinden ise ortalama 480-600 dakikada hazırlandığını unutmamalısınız.

 

Tencere ve kullandığınız kaşığı seçerken dikkat etmiyorsunuz !!

 

Çorba ne kadar başarılı olursa olsun seçtiğiniz tencere doğru değilse lezzetli bir çorba elde etmeniz mümkün değil. Zira seçtiğiniz tencere hem çorbanın rengine, kıvamına hem de lezzetine, tadına tuzuna etki eder. Bakır ya da çelik tencerelerde pişen çorbaların daha lezzetli olduğunu zaten hemen fark edeceksiniz. Diğer önemli bir noktaysa çorbayı karıştırırken mutlaka tahta kaşık kullanmak. Ağır ateşte tahta kaşıkla yavaş yavaş karıştırdığınız çorbalar daha nefis olacaktır, emin olun.

Tuzu fazla olan çorbaları döküyor, ziyan ediyorsunuz !!

 

Halbuki pişirirken tadına bakıp tuzu fazla olmuş çorbaları kurtarmanın çok kolay bir yolu var. Tek yapmanız gereken çorbanın soyulmuş bir iki dilim patatesi tencerenin içine atmak ve ardından patatesler pişip tuzu emdikten sonra, servisten önce tencereden çıkarmak. O kocaman tencereyi lavaboya döktüğünüz her güne yazık.

 

Yağı fazla kaçan çorbaları döküyor, ziyan ediyorsunuz !!

 

 

Nasıl tuzlu çorbayı kurtarmanın yolu varsa fazla yağlı olmuş ve misafir önüne çıkaramayacağınızı düşündüğünüz çorbaları kurtarmanın da pratik bir yolu var. İri bir marul yaprağını tencerenin içine bırakın, yağı emmesini bekleyin ve tencereden alın. İşte bu kadar basit.

 

 

Yoğurtlu terbiyeleri soğukken çorbaya ekliyor, kesilmesine neden oluyorsunuz !!

 

Süt ya da yoğurtlu çorbalarda karşılaşılan en büyük problemlerden biri çorbanın kesilmesi. Eğer çorba sıcakken üzerine yoğurtlu terbiyeyi soğuk bir şekilde eklerseniz kesilmesine de hazır olmalısınız. Bunun olmaması içinse çorbanın sıcaklığıyla aynı oranda ısıtılmış süt ya da sıcak suyla ılıştırılmış yoğurt eklemeniz gerek.

 

 

Çorbaları yüksek ateşte pişiriyorsunuz !!

 

Bir çorbanın lezzetli olmasının ön koşullarından biri onu kısık ateşte, yavaş yavaş pişirmek. Hemen olsun, hemen pişsin, akşam yemeğine yetişsin diye ocağın altını sonuna kadar açmak yapacağınız en büyük yanlışlardan biri. Zira çorba ateşte yavaş yavaş pişerken içindeki malzemeler birbiriyle daha uzun sürede özleşir ve lezzetin tamamının içinde kalmasını sağlar. Aksi takdirde lezzetsiz bir çorba elde edersiniz. Olmaz.

Terbiyeyi bir anda, tek seferde döküyorsunuz !!

 

 

Terbiyenin dağılmasını istemiyorsanız çorbaya azar azar dökmelisiniz. Tek seferde, doğrudan döktüğünüz terbiye parçalara ayrılır ve kötü bir görünüme sahip olur.

 

 

Nane, pul biber gibi baharatları çorba pişerken ekliyorsunuz !!

 

Tuz gibi baharatlar hariç diğer baharatları servis sırasında eklemeye dikkat etmelisiniz. Zira pişerken eklediğiniz bu baharatlar çorbanın rengini bozmakla kalmaz, ayrıca baskın tatları çorbanın tadının bozulmasına da yol açabilir. Ayrıca son olarak bir püf noktası daha verelim: Sütlü çorbalarınıza tuzu en son aşamada atın. 

Şifa olsun!

 

 

 

Bu Yazi Toplam da 307 Defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :


Chef Mustafa