Türk Mutfağı Tanıtımı

BURADASIN

Türk mutfağı: Osmanlı kültüründen kalan Türk mutfağı,Balkan ve Ortadoğu mutfaklarını etkilemiş hem de bu mutfaklardan etkilenmiştir. Ayrıca Türk mutfağı bir çok yörede farklılıklar gösterir. Bunlardan bazıları Karadeniz mutfağı, Güneydoğu mutfağı, Orta Anadolu mutfağı vb. gibi birçok yöreler kendilerine ait zengin bir yemek haznesine sahiptirler.

 

Çorba özellikle kış mevsiminde Türk mutfağının vazgeçilmezidir. Mercimek Çorbası, Ezogelin Çorbası, Yoğurt Çorbası ve Tarhana Çorbası en çok tercih edilen çorbalardır. Ancak Türk mutfağında bunlardan ziyade birçok miktarda çorba bulunur. Etler, Sebzeler ve baklagiller genellikle çorbaların ana malzemeleridir. Et suyu, un, yoğurt ve şehriye bu malzemeleri çorba haline getirmek için kullanılır.

İşkembe Çorbasının alkollü içkilerin oluşturduğu başağrısına iyi geldiğine inanılır. Özellikle şehirlerde işkembe servisi yapan lokantalar,geç saatlere kadar açık kalarak müşterilere işkembe çorbası servisi yaparlar.

 

Türk mutfağındaki et yemeklerinin büyük bir kısmı kebaplar, köfteler ve sulu et yemekleri sınıfında yer almaktadır.

Kebaplar genellikle lokantalarda bulunur ve ızgara yöntemiyle hazırlanmaktadır. Kebaplar arasında döner kebap en fazla tutulan kebaplar arasındadır. Ayrıca Adana Kebabı, İskender kebap ve pirzola da çok yaygındır.

Köfteler kıymanın ekmeğin içerisinde, soğan ve çeşitli birçok baharatlarla yoğrularak pişirilmesi yoluyla yapılan yemeklerdir.Köfteler Izgarada, fırında, kızartma olarak veya sulu yemek olarak yapılabilir. Köfteler arasında yurt çapında en fazla İnegöl Köftesi talep görmektedir.

Sulu et yemekleri arasında Güveç, Kağıt Kebabı ve çeşitli Türlü ve Yahniler sayılabilir. Ayrıca Türk mutfağında çok sayıda balık, tavuk ve sakatat yemekleri mevcuttur.

Türk mutfağı sebze yemekleri açısından çok fazla bir çeşitliliğe sahiptir. Dolmalar ve sarmalar, etli sebze yemekleri, kızartma sebzeler ve zeytinyağlıların oluşturduğu bir çok çeşit  sebze yemekleri mevcuttur.

Dolmalar ve sarmalar hem etli hem de etsiz olarak yapılabilirler. Etsiz dolmalar içerisinde kıyma, pirinç,soğan ve domates salçası içerirler. Yalancı dolmaların içerisinde ise pirinç, soğan, kuş üzümü ve çam fıstığı bulunur. Lahana ve asma yaprağı sarmaları hazırlamak için kullanılır. Dolmalar için en çok kullanılan sebzeler biber, kabak, domates, patlıcan ve soğan gibi sebzelerdir.

Lahmacun, pide ve börekler Türk mutfağında en çok tutan hamur işleri arasındadır.Pilav ve makarnalar da bu guruba katıldığında çok geniş bir çeşitlilik ortaya çıkar.

Lahmacun ve pideler çoğunlukla fırınlama ile hazırlanır,lokantalarda servis edilirler. Bu yemeklerin çok sevilmesiyle lahmacun ve pide salonları ortaya çıkmıştır.

Börekler ise hem evde hem de lokantalarda hazırlanabilir. Börekler genellikle Fırınlama veya kızartma yöntemleriyle hazırlanırlar.Börek konusunda ihtisaslaşmış börek salonları mevcuttur. Yaygın olarak böreklerin içinde Kıyma, peynir ve ıspanak  kullanılır. Evlerde hazırlanan börek hazır yufka veya undan açılan yufka kullanılarak hazırlanır.Fakat yapılması oldukça zahmkazanmıştır.

Alkollü içkiler arasında rakı Türk mutfağında en çok tercih edilen içkidir. Anason tohumunun damıtılması ile elde edilir. Türk mutfağının geçmişi çok eskilere dayanan tarihsel alkollü içkisidir. Rakı kadar rağbet görmemesine rağmen bira ve şarap ta giderek yaygınlık kazanmaktadır.

etli olan Su böreği ise yufkanın suda kaynatılmasından sonra kullanılması gereken bir börek çeşididir.

Gazlı içecekler,bira ve meyve sularının yanısıra Türk mutfağının kendine özgü içecekleri de vardır. Yoğurdun sulandırılmasıyla yapılan ayran Türkiye’ye özgün bir içecektir. Bunun dışında boza ve şalgam suyu Türkiye’nin kendine özgü soğuk içecekleri arasındadır.

Sıcak içeceklerden kahve ve çay Türkler arasında özel bir yer kaplar. Türk kahvesi,kabaca çekilmiş kahvenin cezve içinde pişirilmesiyle hazırlanır. Dünya çapında ün kazanmış olan Türk kahvesi fincan adı verilen küçük bardaklar içinde servisi yapılır. Türk çayı günümüzde tercih edilme konusunda kahve kadar tercih edilen bir sıcak içkidir. İki parça çaydanlık veya semaver kullanılarak toz çaydan hazırlanır. İnce belli çay bardaklarında servis edilir. Türk çayı da yapılış yöntemi nedeniyle dünya çapında bir ünü var.

 

Türk mutfağı tatlılar açısından çok zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Baklava, kadayıf, lokma vb. hamurlu tatlılar, muhallebi, keşkül, kazandibi vb. sütlü tatlılar, hoşaf ve kompostolar, revani, helva, aşure ve Kabak Tatlısı gibi tatlılar geniş bir yelpazesi vardır.

Türk mutfağının en tanınmış tatlıları arasında baklava  yer alır. incecik açılmış yufkanın arasında fındık, ceviz veya antep fıstığı konarak pişirildikten sonra şerbetle tatlandırılması yoluyla yapılır. Tel kadayıf ise çok ince teller halinde satılan hamurla hazırlanır ve fındık, ceviz veya antep fıstığı vb. içlerle doldurularak fırında kızartıldıktan sonra şerbetle tatlandırılır.

 

Sütlü tatlılar,sütün şekerle kaynatılıp sonra nişasta, pirinç ile katılaştırılması yoluyla hazırlanırlar. Kazandibi ise muhallebi şeklinde hazırlandıktan sonra elde edilen tatlının bir tepside kızartılarak karamelleştirilmesi sonucu elde edilen ilginç bir Türk tatlısıdır. Tavuk göğsü bu malzemelerin yanında ince bir şekilde didiklenen tavuk etinin göğüs kısmını da içerir.

Revani, İrmik helvası gibi bazı tatlıların yapımında irmik kullanılır. Türkiyede özel bir yeri olan aşure buğday, kuru üzüm, fasulye ve nohut gibi birçok sebze ve meyve kullanılarak hazırlanır. Kabak tatlısı balkabağının şekerle pişirilmesi yoluyla hazırlanır,Türk mutfağına has bir tatlıdır.

Bu Yazi Toplam da 676 Defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :


Chef Mustafa